Puszcza Niepołomicka tonie w śmieciach, ale ma się to zmienić. Gmina Drwina, sąsiadująca z puszczą, wypowiada wojnę osobom, które nielegalnie pozbywają się śmieci. W lesie będą ustawione fotopułapki. Film lub zdjęcie ma być dowodem, który pomoże ukarać sprawcę.

Niepozorne urządzenie schowane w koronie drzew ma pomóc schwytać osoby, które wywożą śmieci do lasu. Kamera zaczyna działać gdy ktoś pojawi się w jej pobliżu. Ma wbudowany czujnik ruchu.

Zdjęcia będą przekazywane policji, która ma pomóc w ustaleniu sprawcy. Film będzie dowodem w sądzie. Teraz jak przyznają funkcjonariusze schwytanie osób nielegalnie wyrzucających śmieci jest trudne. Kamera działa nie tylko w dzień, ale także w nocy. Działa na podczerwień, nie potrzebuje lampy błyskowej.

W Puszczy Niepołomickiej problem dzikich wysypisk jest spory. Gdy gmina jedno zlikwiduje, w tym samym miejscu za kilka dni znów pojawiają się śmieci. Gmina nie ma zabytków. Jedynym jej atutem jest puszcza. Jednak zaśmiecona raczej turystów nie przyciągnie. Mieszkańcy liczą, że zakupionych kilkanaście fotopułapek ukróci proceder wrzucania odpadów do lasu.

(Kronika)