Gwałtownie rosną ceny za ogrzewanie mieszkań, a mało kto wie, że na węgiel można dostać dofinansowanie 400 zł z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W najtrudniejszej sytuacji są osoby starsze mieszkające samotnie w kamienicach i wielodzietne rodziny żyjące we własnych domach. Minimalny koszt ogrzania 50-metrowego mieszkania w sezonie grzewczym to około 2 tys. zł.

Palenie węglem to żaden luksus. To poranne przynoszenie opału, wynoszenie popiołu, rozpalanie i doglądanie jest odpowiedni żar. Piec musi się rozgrzać i dopiero wtedy w domu robi się cieplej.

Tona węgla w Krakowie kosztuje co najmniej 800 zł. Zwykle ludzie kupują na sezon od dwóch do czterech ton. Ale teraz, coraz częściej, kupują na worki, czyli na raty. Jeden worek to 25 kg węgla tj. 45 zł.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oferuje bezzwrotną pomoc tzw. dotację celową na zakup węgla. Dotacja w wysokości 400 zł może pokryć nawet 25 proc. kosztów ogrzania niewielkiego mieszkania w Krakowie. To bardzo dużo zwłaszcza dla starszych, samotnych osób. Dotacje przyznawane są potrzebującym cały czas. Warto z tej pomocy skorzystać nawet wtedy, gdy do końca zimy jest bliżej niż dalej.

W Krakowie z dotacji celowej na węgiel korzysta teraz nieco ponad 1500 rodzin, ale szacuje się, że mogłoby z niej skorzystać nawet 15 proc. krakowian

(Kronika,G.M.)