W Krakowie otwarto w środę Centrum Informatyki Akademii Górniczo - Hutniczej. To jedną z największych inwestycji uczelni w ostatnich latach i jeden z najlepiej wyposażonych europejskich ośrodków kształcenia informatyków.

Inwestycja, która kosztowała niemal 65 mln zł została sfinansowana ze środków UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Powierzchnia użytkowa budynku to 7 tys. 250 m kw. Mieści się tam 15 nowoczesnych laboratoriów, dwie sale amfiteatralne dla 250 i 150 osób oraz kilkanaście pomieszczeń dydaktycznych.

 - Dzięki temu obiektowi przenosimy się na poziom najwyższych technologii dostępnych na świecie - mówił w środę marszałek województwa Marek Sowa. - Ten budynek umożliwia nam kształcenie studentów na poziomie, jakiego jeszcze niedawno sobie nie wyobrażałem - mówił rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

W budynku znajdują się m.in. laboratorium wirtualnej rzeczywistości i wizualizacji 3D, laboratorium sieciowych systemów multimedialnych, laboratorium systemów mobilnych, laboratorium sieci komputerowych. Centrum jest wyposażone w pięć systemów telekonferencyjnych, które umożliwiają bezpośrednie połączenia z innymi uniwersytetami i organizację wykładów wybitnych specjalistów.

Jak mówił kierownik Katedry Informatyki AGH prof. Krzysztof Zieliński Małopolska jest regionem, w którym obecnie koncentruje się jedna czwarta przemysłu informatycznego Polski, a Centrum Informatyki AGH przygotowuje inżynierów na potrzeby tego sektora.

 - Dzięki temu budynkowi będziemy mogli zwiększyć liczbę studentów i lepiej ich kształcić - mówił prof. Zieliński. - Wprowadziliśmy innowacyjny model organizacji laboratoriów. To kształcenie w "chmurze obliczeniowej". Student ma do dyspozycji tylko terminal, klawiaturę, a korzysta z maszyny wirtualnej, którą my możemy zmieniać udostępniając oprogramowanie potrzebne do konkretnych zajęć - dodał prof. Zieliński.

Budowa Centrum Informatyki trwała niecałe dwa lata. Wykonawcą było konsorcjum Mostostal SA - Wrobis SA.(PAP)

dagmer