To było największe polskie powstanie narodowe - wybuchło 22 stycznia 1863 roku. W przypadającą we wtorek jego 150. rocznicę rozpoczynają się uroczystości i panele dyskusyjne na temat Powstania Styczniowego. A już w poniedziałek fotografie powstańców, ich broń, sztandary, a nawet biżuterię możemy oglądać w krakowskich muzeach. I na tym nie koniec, bo z pamiątek powstańczych możemy korzystać również w internecie.

W Sukiennicach, na wystawie "Artyści - świadkowie Powstania Styczniowego 1863 roku" zgromadzono obrazy znanych malarzy biorących udział w powstaniu, za co wielu z nich trafiło na zesłanie, a część wyemigrowała z kraju. Można zobaczyć rysunki Artura Grottgera, sztandar powstańczy, szable, karabiny i akcesoria żołnierskie.

W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie warto natomiast odwiedzić stałą ekspozycję "Broń i Barwa w Polsce" prezentującą kilkadziesiąt fotografii - portretów uczestników Powstania Styczniowego oraz jego weteranów. W osobnych gablotach wystawiono biżuterię patriotyczną i pamiątki powstańcze.

Pamiątkami z Powstania Styczniowego są także piosenki, które śpiewali żołnierze. Można ich posłuchać wchodząc na stronę internetową Biblioteki Polskiej Piosenki. Wśród nich są takie utwory, jak Marsz Strzelców, czy Marsz Żołnierzy Langiewicza. Każdą z pieśni można przesłuchać, dostępne są także nuty i teksty.

Zobacz wideo!("Kronika" TVP Kraków) oprac. M.A.