W Małopolsce będzie utworzony szlak powstania styczniowego, którego trasa znajdzie się na terenie 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego. Na szlaku będzie też Kraków i Tarnów.

Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji "Powstanie styczniowe jako dziedzictwo historyczne Małopolski. Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda, szlak pokaże dziedzictwo kulturowe i narodowe Małopolski oraz turystycznie ożywi północną część województwa, która - według prezesa - nie była dotąd wystarczająco reprezentowana w ofercie turystycznej.

- Szlak ma prowadzić obszarami często zapomnianymi, zróżnicowanymi pod względem ukształtowania terenu - mówił prezes w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Jak powiedział Mariusz Cupiał z Małopolskiego Centrum Edukacji MEC, które jest głównym realizatorem projektu budowy szlaku, trasa będzie stworzona dzięki finansom województwa małopolskiego. - Do końca 2013 r. powstanie strona internetowa szlaku, przewodnik książkowy oraz przewodnik online po trasie, natomiast miejsca, w których trwały walki lub w których znajdują się miejsca pamięci będą oznaczone wizualnie za pomocą specjalnych tablic informacyjnych. W kolejnych latach przewidujemy wzbogacenie trasy o atrakcje, które przyciągną turystów. Podejmiemy też współpracę m.in. ze szkołami i samorządami lokalnymi - wyjaśnił Cupiał.

Małopolskie Centrum Edukacji MEC realizuje projekt w partnerstwie z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski.

Zegzda przypomniał na konferencji, że Małopolski Szlak Powstania Styczniowego będzie kolejnym szlakiem kulturowym w województwie, w którym w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało ich ok. 80 (m.in. Szlak Architektury Drewnianej, Małopolska Trasa UNESCO, Szlak Śladami Żydów Małopolskich, Szlak Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej).

- Małopolska pod względem ilości szlaków kulturowych jest liderem w Polsce -
powiedział prezes. Dodał też, że w związku z wielością i różnorodnością powstałych szlaków, w przyszłości planowane jest utworzenie specjalnej instytucji - Małopolskiego Centrum Zarządzania Szlakami Kulturowymi.

Zobacz wideo!(PAP) oprac. M.A.