Od jesieni przyszłego roku turyści będą mogli korzystać z Doliny Raby, kompleksu rekreacyjno-turystycznego, który dzięki środkom unijnym powstanie na malowniczych terenach małopolskich gmin Gdów, Drwinia i Kłaj, przez które przepływa rzeka Raba.

Jak podkreślają samorządowcy, miejsca te posiadają szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe, ale są mało znane wśród wypoczywających. Projekt zakłada urządzenie siedmiu stref rekreacyjno-turystycznych na zaniedbanych dotychczas obszarach.

W ramach kompleksu zaplanowano m.in. piaszczystą plażę nad Rabą z promenadą, skateparki, boiska sportowe, siłownie na powietrzu, place zabaw i wygodne parkingi. Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Termin zakończenia zadania przewidziany jest na koniec września 2018 roku.

Jak poinformował w piątek marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, z roku na rok przybywa turystów odwiedzających ten region - w ubiegłym roku do Małopolski przyjechała rekordowa liczba prawie 15 mln osób z kraju i zagranicy. „To powód do dumy, ale również świetna motywacja do dalszych działań i inwestycji. Chcemy ciągle dawać nowe powody, by turyści po prostu tu wracali i odkrywali także mniej znane, ale niezwykle malownicze zakątki Małopolski” - zaznaczył.

Przypomniał, że w całym województwie na rozwój infrastruktury rekreacyjno-turystycznej władze regionu przeznaczyły z RPO prawie 69 mln zł, co pozwoli zrealizować 38 projektów, a wśród nich ten dotyczący ożywienia Doliny Raby.

Przedstawiciele samorządów podkreślają, że jest to kolejny małopolski projekt, który gminy decydują się realizować wspólnie. „Dzięki realizacji projektu miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele atrakcji i miejsc przygotowanych specjalnie dla nich. Wszystko z korzyścią dla mieszkańców oraz turystów, których będziemy mogli zaprosić do spędzenia u nas urlopu, weekendu czy choćby popołudnia” - ocenił wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas.

W gminie Gdów powstaną dwie strefy. W strefie Zarabie I zostanie rozbudowany Park Przygody i Rozrywki, dysponujący skateparkiem, ścianką wspinaczkową, siłownią terenową, boiskiem do siatkówki plażowej oraz placem zabaw dla dzieci. Z kolei, w strefie Zarabie II, usytuowanej w pobliżu mostu w Gdowie, powstanie piaszczysta plaża wraz z promenadą.

Gmina Kłaj także zyska dwie strefy aktywnego wypoczynku. W Targowisku powstanie specjalnie przygotowany teren dla miłośników rowerów crossowych. Będzie też plac zabaw, siłownia i nowe boiska.

W Kłaju, na niezagospodarowanym terenie w sąsiedztwie dworca kolejowego powstanie eko-plac zabaw – atrakcje dla najmłodszych zostaną wykonane z wikliny i drewna. Będzie też park nauki i bike park.

W gminie Drwinia powstaną trzy strefy rekreacyjno-turystyczne. Strefa w Drwini będzie sąsiadować z istniejącym boiskiem piłkarskim oraz kąpieliskiem. Powstanie tam drewniana kładka nad rozlewiskiem, altany czy wiaty z tarasem. Miłośnicy przyrody będą mogli oglądać okoliczną panoramę z nowej wieży widokowej. W Grobli i Mikluszowicach przygotowane zostaną siłownie pod chmurką, alejki spacerowe, a dla dzieci place zabaw.