Reforma sądownictwa została zatrzymana przez weta prezydenta; wierzę, że uda nam się znaleźć taki konsensus, żeby projekty prezydenckie zostały przyjęte, a dogłębna reforma została przeprowadzona - podkreśliła w poniedziałek premier Beata Szydło.

Szefowa rządu pytana na briefingu prasowym w miejscowości Naprawa o to jak ocenia spór pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą odpowiedziała, że dla niej najważniejsza jest obecnie reforma sądów.

Jak podkreśliła jednym z zobowiązań, które jej rząd złożył Polakom, była właśnie reforma sądownictwa. "Ona została w tej chwili, poprzez weta pana prezydenta, zatrzymana" - oceniła szefowa rządu.

"Pan prezydent przygotował swoje projekty ustaw i wierzę w to głęboko, że uda nam się znaleźć taki konsensus, żeby te projekty zostały przyjęte i reforma sądownictwa taka prawdziwa, z prawdziwego zdarzenia, dogłębna reforma została przeprowadzona" - dodała premier.

Zadeklarowała, że najważniejsza jest dla niej merytoryczna praca ws. reformy. "Nie będę komentować relacji pomiędzy różnymi politykami. Myślę, że panowie najlepiej będą odpowiadali na pytanie, jakie są ich wzajemne relacje" - stwierdziła Szydło.

Szefowa rządu podkreśliła, że reforma sądownictwa jest zadaniem zarówno dla rządu, parlamentu jak i prezydenta. "Wspólnie zobowiązaliśmy się do tego w kampanii wyborczej jako środowisko PiS, Zjednoczonej Prawicy, że dokonamy zamian w polskim sądownictwie" - powiedziała Szydło.