Trzy wydarzenia przygotowało wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, aby uczcić przypadającą 16 października 39. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na następcę św. Piotra – podała w poniedziałek placówka. Wśród nich będzie m.in. koncert najpiękniejszych pieśni maryjnych.

„Koncert +Ave Maria z różnych stron świata+ będzie przeglądem najpiękniejszych pieśni maryjnych różnych epok, od najdawniejszych po współczesne. Przeplatane one będą poezją Karola Wojtyły i wypowiedziami Jana Pawła II. Nie zabraknie również ulubionych utworów Ojca Świętego z repertuaru klasycznego i sakralnego, które przed laty wykonywali dla niego Luciano Pavarotti, Sara Brightman, Jose Carreras czy Andrea Bocelli. Wspólnie zaśpiewamy Barkę” – powiedziała Anna Czajkowska z muzeum.

W koncercie, który odbędzie się 14 października w wadowickiej bazylice Ofiarowania NMP, wystąpi sopranistka Anna Lasota i tenor Jakub Oczkowski, a także pianista Piotr Żukowski. Całość poprowadzi Łukasz Lech.

„Koncert zostanie zaprezentowany także 21 października w rzymskim kościele Santo Spirito in Sassia. Włoskie obchody kolejnych rocznic pontyfikatu papieża Polaka są wspólną inicjatywą wadowickiego muzeum i Fundacji Jana Pawła II z Rzymu” – dodała Czajkowska.

Dzień wcześniej w sali teatralnej przy placu Jana Pawła II odbędzie się spotkanie z autorami książki „Tajemnice Fatimy. Największy sekret XX wieku” Grzegorzem Górnym i Januszem Rosikoniem. „W tym roku przypada stulecie objawień fatimskich. Spotkanie przybliży wydarzenia nierozerwalnie splecione z życiem i pontyfikatem Jana Pawła II. Autorzy dotarli do świadków opisywanych wydarzeń w Portugalii, Watykanie, Austrii i na Słowacji. Rozmówcami byli m.in. rzecznik Jana Pawła II Joaquin Navarro-Valls oraz długoletni rektor sanktuarium fatimskiego ks. Luciano Guerra” – powiedziała Czajkowska.

W dniu rocznicy, 16 października, w sali teatralnej wadowiczanie zobaczą spektakl teatralno-filmowy na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. „W sztuce wyreżyserowanej przez Artura Dziurmana, tytułową rolę gra Maciej Jackowski, a towarzyszą mu Iwona Chamielec, Magda Sokołowska–Gawrońska oraz Aktorzy Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego” – poinformowała Czajkowska.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście tym spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.

Metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r.

Wadowickie muzeum mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa, ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.