Zbiorowe zdjęcie krakowian w czapkach krakuskach i 65. Lekcja Śpiewania "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami" w sobotę na Rynku Głównym oraz niedzielna msza św. na Wawelu z udziałem prezydenta RP to niektóre z wydarzeń przygotowanych na finał Roku Kościuszki w Krakowie.

Dla chętnych, którzy w sobotę o godz. 15 ustawią się do zbiorowego zdjęcia, przygotowano 10 tys. kartonowych czapek krakusek. Pamiątkowe zdjęcie zostanie wykonane z drabiny wozu strażackiego. Chętni będą potem mogli pobrać zdjęcie ze strony internetowej miasta.

Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się sam Tadeusz Kościuszko. W jego rolę wcieli się krakowski aktor Tomasz Schimscheiner.

Tuż po wykonaniu zdjęcia rozpocznie się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich "Wszyscy jesteśmy Kościuszkami". Kancelaria prezydenta Krakowa przygotowała 4 tys. bezpłatnych śpiewników. Koncert poprowadzi twórca Biblioteki Polskiej Piosenki i inicjator Lekcji Śpiewania Waldemar Domański.

Z okazji tej lekcji Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o film fabularny z 1938 roku pt. "Kościuszko pod Racławicami" Dwa tys. egzemplarzy zostanie rozdanych wśród uczestników lekcji.

W dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, tj. 15 października odbędą się uroczystości w Katedrze na Wawelu. Zainauguruje je o godz. 9.30 złożenie kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Krypcie św. Leonarda. O godz. 9.45 zabrzmi dzwon Zygmunta. O godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta msza pod przewodnictwem metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

O godz. 11.00 przed TAURON Areną Kraków wystartuje wspólnie z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim bieg dla wszystkich specjalistów od krótszych dystansów - Bieg „5 dla Kościuszki”. Będzie to bieg na 5 kilometrów, upamiętniający dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Zapraszamy każdego, kto chciałby wyruszyć na trasę z tej samej linii startu (ul. Lema przed TAURON Areną Kraków) co półmaratończycy i finiszować na płycie głównej wewnątrz największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo – sportowej w Polsce! Wystarczy mieć ukończone 16 lat i być w stanie dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 min. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zis.krakow.pl.