W walce z cyberzagrożeniami potrzebna jest współpraca wszystkich podmiotów branży lotnictwa cywilnego na szczeblu krajowym i europejskim - mówili zgodnie uczestnicy międzynarodowej konferencji "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym" w Krakowie.

Przez dwa dni w Krakowie przedstawiciele branży lotniczej rozmawiają o cyberbezpieczeństwie w lotnictwie cywilnym podczas konferencji "Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym". Jest to kolejna wspólna inicjatywa Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa oraz Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Wiceminister cyfryzacji Krzysztof Silicki podkreślił w środę, że "temat cyberbezpieczeństwa jest zagadnieniem omawianym we wszystkich dziedzinach, nie tylko w lotnictwie", ale sektor lotnictwa ze względu na swoją globalność, wymaga współpracy wszystkich zaangażowanych w branżę podmiotów.

"Jesteśmy przekonani, jako Ministerstwo Cyfryzacji, że tylko holistyczne podejście i wzajemna współpraca są w stanie zaowocować konkretnymi rozwiązaniami w sprawie zwalczania cyberbezpieczeństwa na szczeblu krajowym czy europejskim" - powiedział. Jak dodał, szeroka współpraca i dzielenie się doświadczeniami może przynieść sukces.

Jak dodał, resort cyfryzacji współpracuje m.in. z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej w celu wypracowania sektorowych zespołów szybkiej reakcji na zagrożenie w lotnictwie.