W piątek w nocy zostaną testowo wyłączone sygnalizatory świetlne na ostatnim skrzyżowaniu w centrum Krakowa. Likwidacja świateł na skrzyżowaniach wokół Plant trwa od kilku lat; ma usprawnić i uspokoić ruch w tym rejonie. Jeśli wprowadzane zmiany zostaną utrzymane, to Kraków będzie miał największy w Polsce obszar śródmiejski bez działającej sygnalizacji świetlnej.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w piątek w nocy testowo wyłączy sygnalizatory na ostatnim skrzyżowaniu przy Plantach: ulic św. Gertrudy, Bernardyńskiej, Stradomskiej oraz św. Idziego. Przy okazji zmieni się tam organizacja ruchu - mniej pojazdów będzie korzystać z przejazdu przy Zamku Królewskim na Wawelu.

„Decyzja, by sprawdzić, jak na poprawę ruchu może wpłynąć rezygnacja z sygnalizacji w tym rejonie, zapadła przy okazji reorganizacji parkowania na chodnikach” - poinformował rzecznik ZIKiT Michał Pyclik.

Wyłączenie świateł oraz tymczasowa organizacja ruchu na jezdni będą wprowadzane testowo. Dotychczasowe białe pasy organizujące ruch na skrzyżowaniu zostaną zastąpione nowymi, zgodnie z projektem testowej organizacji ruchu. Obserwacja skrzyżowania będzie trwała kilka tygodni.

Aby uprościć przejazd przez skrzyżowanie i zmniejszyć liczbę potencjalnych kolizji, wyjazd z ul. Bernardyńskiej będzie możliwy tylko w prawo. Zdaniem urzędników takie rozwiązanie powinno też podnieść przepustowość skrzyżowania. Na pozostałych ulicach zasady ruchu nie będą zmieniane.