Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie, udostępnione od 6 grudnia do zwiedzania i dla celów dydaktycznych. Zwiedzający będą mogą zobaczyć muzealia do tej pory nie wystawiane.

Thesaurus Cracoviensis ma być nowoczesnym magazynem zbiorów, gdzie kolekcje muzealne, zamknięte dotąd w archiwach i magazynach zyskają nowe życie i funkcje wystawienniczo-edukacyjne. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. Nowy oddział mieści się na obrzeżach Krakowa - na krakowskich Bielanach, u stóp lasku Wolskiego. Kierownikiem nowego oddziału została Bożena Urbańska.

Na kilku poziomach muzeum zgromadzone są liczne militaria, malarstwo, teatralia, grafika, szopki krakowskie oraz rzemiosło artystyczne. Poszczególnym magazynom nadano nazwy: skarbiec (magazyn numizmatów), arsenał (różnoraka broń biała i palna – karabiny i pistolety), stara biblioteka (grafika i zbiory bibliofilskie); skład bławatny (tkaniny), garderoba babci (ubiory i bibeloty).


Żaden z eksponatów nie jest podpisany – wszystkie mają tylko numer katalogowy, bo eksponowane są w konwencji "magazynu", a nie muzeum. Ma to dodatkowo pobudzić dociekliwość zwiedzających, ponieważ na podstawie nr. katalogowego, można sprawdzić nazwę i historię każdego z obiektów. W podziemiach znajduje się sala spotkań i sala multimedialna, gdzie można przeglądać zdigitalizowane zbiory muzealnej kolekcji – w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus.

"Dotąd zaledwie kilka miast na świecie eksponuje w taki sposób swoje magazynowe zbiory zalegające w archiwach muzealne, to Muzeum Stanowe w Denver, Biblioteka Kongresu w USA, Muzeum Morskie w Antwerpii, czy Muzeum Żydowskie w Wiedniu" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego Krakowa i pomysłodawca idei magazynu-muzeum Michał Niezabitowski.

W nowym muzeum zaprojektowano także pracownie konserwatorskie, gdzie można zobaczyć prace nad konserwacją dzieł sztuki i rzemiosła, a w wyznaczonych dniach - przynieść swój prywatny obiekt, z prośbą o poradę dotyczącą jego konserwacji. Sposób przechowywania muzealiów, rodzaj oświetlenia lampami ledowymi, pozwala na odpowiednie zabezpieczenie zbiorów.

"Najbardziej szkodzi zbiorom ich przemieszczanie z miejsca na miejsce, a tu – w nowej siedzibie, zbiory pozostaną na jednym miejscu, w odpowiednich dla nich warunkach" – powiedział dyrektor Niezabitowski.

Dla dzieci, młodzieży i rodzin, w wybrane dni i w weekendy, prowadzony będzie szeroki program edukacyjny: warsztaty, spotkania z konserwatorami zabytków i muzealnikami. Ich tematem będą wybrane dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego.

"Thesaurus jest owocem potrójnej synergii, na którą składają się po pierwsze - Kraków, jako miasto-muzeum i miasto muzeów, miejsce o nadprodukcji zbiorów muzealnych; po drugie tutejszy samorząd jest świadomy znaczenia tych zasobów i odpowiedzialności wobec Krakowa i Polski; a trzecim elementem jest sam dyrektor-wizjoner – który z muzeum, które niedawno na mapie Polski było słabo dostrzegalne – uczynił prawdziwego lidera" - powiedział dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla.

Purchla zwrócił uwagę, jak zmieniają się funkcje muzeum, które dziś nie jest już tylko składem eksponatów, ale przestrzenią i miejscem rozmowy o relacjach między przeszłością a przyszłością.

Podczas inauguracji muzeum - znajdującego się przy ulicy im. Księcia Józefa Poniatowskiego, Prezydent Krakowa i prof. Jacek Purchla odsłonili pamiątkową tablicę pod urną z prochami księcia Józefa Poniatowskiego, sprowadzonymi do Krakowa z cmentarza św. Jana w Lipsku, gdzie spoczywa ks. Poniatowskiego, poległego w bitwie, w dniu 13. października 1813 roku.

"Muzeum historyczne wyrasta na jedno z najważniejszych muzeów w Polsce - pod wzgl. ilości oddziałów, frekwencji i zasobów zbiorów. Natomiast tym nowopowstałym muzeum możemy się wszędzie chwalić, bo to coś na prawdę wyjątkowego - choćby ze względu na to, że są tu zbiory z bardzo różnych okresów i różnych dziedzin" - powiedział prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski.

Muzeum Historyczne miasta Krakowa planuje zmianę nazwy "Muzeum Historyczne miasta Krakowa" na inną, być może - "Muzeum Kraków":

"Do 19 grudnia trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami, a następnie wyniki tych konsultacji zostaną przedstawione Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta, a później zostaną przekazane prezydentowi Krakowa" - powiedział PAP Michał Niezabitowski.

Od szóstego do ósmego grudnia nowe muzeum będzie udostępnione bezpłatnie.