Akademia Muzyczna w Krakowie obchodzi 130-lecie istnienia, nawiązując do tradycji założonego w roku 1888 przez Władysława Żeleńskiego - Konserwatorium Muzycznego. W trakcie roku jubileuszowego, który rozpocznie się 25 lutego, zaplanowano wiele nagrań muzycznych i koncertów.

Akademia Muzyczna rozpoczyna obchody jubileuszu 130-lecia swego istnienia uroczystym koncertem - w niedzielę, 25 lutego, w Filharmonii Krakowskiej.

Uczelnia wyda także 20-płytowy jubileuszowy album CD, przedstawiający twórczość kompozytorów związanych z akademią, przede wszystkich twórców z tzw. krakowskiej szkoły kompozytorskiej. Znajdą się tam m.in kompozycje Władysława Żeleńskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Krystyny Moszumańskiej – Nazar, Marka Stachowskiego, Zbigniewa Bujarskiego, Adama Walacińskiego oraz utwory najmłodszych kompozytorów.

Rok 2018 wypełnią również koncerty jubileuszowe, organizowane przez poszczególne katedry uczelni w różnych miejscach Krakowa - w filharmonii, w salach koncertowych Akademii Muzycznej oraz w kościołach.

Akademia Muzyczna w Krakowie to trzecia – po uczelni warszawskiej i lwowskiej – najstarsza uczelnia muzyczna w Polsce. W roku 1946 zmieniła nazwę na Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna (PWSM), a studiowali tu m.in. laureaci pierwszego po wojnie Konkursu im. Fryderyka Chopina: Adam Harasiewicz i Halina Czerny-Stefańska.

"Kraków nie uległ zniszczeniom wojennym i dlatego przygarnął po wojnie dużą liczbę osób, zwłaszcza ze środowiska warszawskiego. Pojawiły się tu tej miary pedagodzy, co Zbigniew Drzewiecki, Roman Palester, Bronisław Rutkowski czy Eugenia Umińska" - podkreślił rektor Akademii Muzycznej Stanisław Krawczyński.