Krakowscy policjanci zatrzymali pięć kobiet w wieku od 27 do 45 lat, które wspólnie, w ramach wcześniej ustalonego podziału ról, usiłowały wyłudzić z placówek bankowych kredyty gotówkowe na kwotę ponad 200 tys. zł. Niektóre z nich zostały zatrzymane w banku, w momencie kiedy starały się o przyznanie kredytów, pozostałe w swoich mieszkaniach.

Według ustaleń śledczych proceder został zorganizowany przez 45-latkę, która działając jako pośrednik kredytowy, namówiła inną kobietę, posiadającą legalnie zarejestrowaną działalność gospodarczą, do wystawiania zaświadczeń stwierdzających nieprawdę o zatrudnieniu w jej firmie. Sfabrykowane dokumenty pośredniczka dostarczała kolejno pozyskanym klientkom, które następnie udawały się do banku, aby na ich podstawie wystąpić o pożyczkę. Uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi przedsiębiorcze panie miały się dzielić.

Zatrzymane usłyszały zarzuty usiłowania oszustwa i wyłudzenia kredytu na podstawie sfałszowanych dokumentów. Podejrzane przyznały się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziły chęć dobrowolnego poddania się karze. Wobec jednej z kobiet (organizatorki procederu przestępczego) prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Sprawczyniom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.