Zdjęcia i opisy ponad 130 tys. dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie będą prezentowane w portalu internetowym, którym ma powstać do września 2019 r. "Chcemy podzielić się w wirtualnym świecie naszymi skarbami" - powiedział we wtorek dyrektor MNK Andrzej Betlej.

W portalu prezentowane będą najważniejsze dzieła z kolekcji MNK m.in. prace Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Siemiradzkiego, Jana Matejki, Artura Grottgera, obrazy z epoki staropolskiej, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria, numizmaty, teki graficzne różnych artystów, fotografie.

Wicedyrektor muzeum Łukasz Gaweł podkreślił, że portal nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki, ale w wymiarze upowszechniana zbiorów i edukacji to narzędzie nie do przecenienia. "Idea jest taka, że chcemy bardzo prostego, otwartego dostępu do dzieł dla osób z różnymi kompetencjami, żeby ktoś, kto przygotowuje się do matury, pisze pracę licencjacką czy natrafił na jakiś tytuł w książce, mógł wejść na stronę i poszukać tego dzieła" - mówił Gaweł.