Województwo małopolskie otrzymało prawie 35,8 mln zł rządowego wsparcia na remonty i budowę dróg lokalnych; środki te zostały rozdzielone na 57 inwestycji zgłoszonych przez gminy – poinformował we wtorek wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Jak podkreślił podczas briefingu wojewoda Ćwik, liczba zadań zakwalifikowanych do realizacji w Małopolsce stawia to województwo na pierwszym miejscu pod tym względem wśród wszystkich regionów w kraju. „Zakwalifikowane inwestycje są równomiernie rozłożone w całym województwie – staraliśmy się brać też ten czynnik pod uwagę” - zaznaczył.

Według niego fakt, że rządowe współfinansowanie może sięgać aż 80 proc. wartości zaplanowanego zadania pozwala na skorzystanie z niego także samorządów o słabszej kondycji finansowej. „W wielu miejscach w Małopolsce mamy zadania, które czekają na realizację od wielu lat – teraz stanie się to możliwe” - zaznaczył wojewoda.

Na przedstawionej liście zadań ostatecznie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach rządowego programu znalazło się 57 inwestycji o łącznej wartości 49,3 mln zł. Dofinansowanie z budżetu państwa wyniesie dla nich prawie 35,8 mln zł. Na liście rezerwowej znalazło się 13 zadań.

Najdroższa – opiewającym na prawie 4,9 mln zł jest przebudowa ul. Batalionów Chłopskich w Krzeszowicach. Budżetem przewyższającym 2 mln zł dysponują także takie inwestycje jak: rozbudowa drogi gminnej Szczepanowice – Gliniki w gminie Pleśna, przebudowa drogi gminnej Sławkowice – Bilczyce w gminie Biskupice oraz przebudowa drogi i chodników na oś. Paderewskiego w Jawiszowicach w gminie Brzeszcze.