Prof. Maria Dzielska przyniosła najwięcej sławy spośród wszystkich polskich historyków - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek wziął udział w uroczystości pogrzebowej uczonej w Krakowie. Prof. Dzielska była historykiem, filologiem klasycznym, tłumaczką tekstów źródłowych.

Prof. Maria Dzielska została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Prof. Maria Dzielska została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Prof. Maria Dzielska - jak powiedział prezydent - jest najczęściej cytowanym polskim współczesnym historykiem na świecie. "Najczęściej tłumaczonym na języki obce i przyniosła też Rzeczypospolitej Polskiej, co chcę z całą mocą podkreślić, najwięcej sławy ze wszystkich polskich historyków" - powiedział Duda.

W losie prof. Marii Dzielskiej odzwierciedla się los polskiej inteligencji - mówił premier Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek w Krakowie wziął udział w uroczystościach pogrzebowych uczonej. Była starożytnikiem, która dobrze rozumiała historię najnowszą - ocenił.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Przypominając życiorys prof. Dzielskiej, która była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych, szef rządu podkreślił też, że od wczesnych lat zajmowała się ona Polską. "Brała udział w opozycji demokratycznej i jako starożytnik widziała więcej czasami niż wielu innych naukowców zajmujących się współczesnością" - mówił Morawiecki, dodając, że badacze zajmujący się starożytnością dobrze rozumieją historię najnowszą.

Prof. Maria Dzielska. Fot. TVP Prof. Maria Dzielska. Fot. TVP W uroczystościach pogrzebowych prof. Dzielski wzięli udział - poza premierem - prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Obecni byli także m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, wicepremier Beata Szydło i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Prof. Maria Dzielska zmarła 30 lipca w Krakowie. Była historykiem, filologiem klasycznym oraz tłumaczem tekstów źródłowych; przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Jagiellońskim specjalizując się w historii Rzymu okresu późno-antycznego i wczesnego Bizancjum. Absolwentka studiów historycznych na UJ oraz studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. Należała do najczęściej tłumaczonych na języki obce współczesnych historyków polskich.