Partyzancki remont ścieżek rowerowych w Krakowie. Rowerzyści naprawiają to, czego urzędnicy nie widzą

PK 2025-04-04
UDOSTĘPNIJ:
Partyzancki remont ścieżek rowerowych w Krakowie
Źródło: TVP3 Kraków
Nie mogli się doprosić urzędników, więc wzięli sprawy w swoje ręce. Nocny Zarząd Dróg Rowerowych – jak sami siebie nazywają – to grupa aktywistów, którzy pod osłoną nocy wyrównują przejazdy rowerowe. Koszt jest niewielki, a różnica w komforcie jazdy ogromna.

Zobacz najnowsze informacje

Kilka centymetrów robi różnicę


Dla wielu rowerzystów nawet niewielkie uskoki na przejazdach potrafią być dużą przeszkodą.


– Zwłaszcza jeżeli ktoś posiada rower bez amortyzacji, jest to bardzo uciążliwe i przeszkadza w codziennej, bezpiecznej jeździe. Telepie – mówi jeden z rowerzystów.


Młotek, kielnia i 20 złotych


Aktywiści postanowili działać. Uzbrojeni w młotek, kielnię i zaprawę wzięli się do pracy. Jak mówią, koszt takiej naprawy to nieco ponad 20 złotych i 10 minut pracy. I to, czego urzędnicy nie zauważyli przez lata, oni poprawiają w kilka chwil.


– Urząd powinien się troszkę wstydzić za takie nierówne podjazdy – komentuje jeden z mieszkańców.


„Śmiejemy się, że urzędnicy myśleli, że woda płynie do góry”


Rowerzyści podkreślają, że długo walczyli o poprawę przejazdów oficjalnymi kanałami.


– Pomysł wziął się z bezsilności. Wiele razy próbowaliśmy naprawiać to z urzędnikami, pisaliśmy pisma. Projekty były jednak odrzucane z niezrozumiałych powodów. Śmiejemy się, że urzędnicy myśleli, że woda płynie do góry – mówi jeden z aktywistów.


Urzędnicy idą tropem rowerzystów


Jak się okazuje, nielegalne działania rowerzystów przyniosły efekt. Władze miasta zapowiedziały modernizację przejazdów rowerowych w blisko 20 miejscach.


– Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszędzie da się przeprowadzić taką operację. W niektórych miejscach zaburzyłoby to odwodnienie skrzyżowania. Tam, gdzie to możliwe, prace będą wykonane – tłumaczy przedstawiciel urzędu.


Nie tylko rowerzyści na tym korzystają


Problem nierówności na ścieżkach dotyczy nie tylko rowerzystów.


– Jest ciężko z wózkiem, jest ciężko z rowerkiem dla dziecka. Już mamy na koncie niegroźne na szczęście wypadki – mówi jedna z mieszkanek.


– Wolałabym, żeby to było działanie odgórne, a nie oddolne – dodaje.


Eksperci: Kraków potrzebuje lepszej infrastruktury


Specjaliści podkreślają, że rowerzystów w mieście przybywa, a infrastruktura wciąż nie jest kompletna.


– Kraków od wielu lat czeka na dokończenie podstawowej sieci dróg rowerowych. W studium zapisano główne trasy rowerowe i te trasy należy jak najszybciej zgodnie z planem budować – podkreśla ekspert.


Bezpłatne kontrole rowerowe


A przed każdą wyprawą rowerową, nawet tą krótką, warto sprawdzić stan pojazdu. W Krakowie rozpoczęły się właśnie miejskie kontrole rowerowe. Serwisanci za darmo sprawdzą rowery od A do Z. Akcja potrwa do 17 maja i będzie prowadzona w wybranych lokalizacjach.

Źródło:
TVP3 Kraków