Dawne amulety i zapachy przeciw zarazie – niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

AW 2025-04-10  |  Kraków, Małopolska
UDOSTĘPNIJ:
Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Zapach przeciwko zarazie odtworzony według XVI-wiecznej receptury i amulet przeciwcholeryczny z przełomu XVII i XVIII wieku znalazły się wśród przedmiotów zaprezentowanych na wystawie "Siła wiary - Moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zobacz najnowsze informacje

Twórcy ekspozycji przypominają, że strach przed chorobą lub nagłym nieszczęściem towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów, a ochrony na przestrzeni wieków poszukiwano w substancjach, przedmiotach i znakach, którym przypisywano magiczną moc odganiania zła. Wystawa przedstawia rolę monet, amuletów, medali i medalików, prezentując ich historię od czasów antycznych po współczesność.

"Z tej szerokiej rzeki dziejów wybraliśmy bardzo wąski nurt, opowiadając wyłącznie o tym, jak rozwijała się medycyna przez kolejne wieki i to w perspektywie tylko tych drobnych przedmiotów. Natomiast wbrew pozorom właśnie te drobne przedmioty dla tego nurtu dziejów były niezwykle istotne, ponieważ ludzie - tacy, jak my dzisiaj, jak my sprzed kilku lat - szukali oparcia, pomocy w rzeczach materialnych, nadając im znaczenie" - opowiedziała podczas konferencji prasowej poświęconej ekspozycji jej kuratorka dr Agnieszka Smołucha-Sładkowska.


Od starożytnego Egiptu po Kraków czasów dżumy


Twórcy pokazu przypominają, że już w starożytnym Egipcie wierzono, że amulety mogą zapewnić ochronę przed losowymi nieszczęściami, odpędzać rzucone zaklęcia i uroki. W średniowieczu wiara w moc wizerunków i metali sprawiła, że niektórym obiegowym monetom przypisywano magiczne właściwości. Natomiast w czasach nowożytnych do ochrony przed zarazami zaczęto stosować tzw. krzyżyki przeciwcholeryczne.

Na wystawie zaprezentowano m.in. amulet przeciwcholeryczny ze św. Jerzym z przełomu XVII i XVIII wieku - takich amuletów używano już w czasie epidemii dżumy w Krakowie w 1707 roku.


Zapach jako forma ochrony


Zwiedzający mogą także powąchać zapach przeciwko zarazie odtworzony przez współczesnego perfumiarza Jakuba Pietrynkę według XVI-wiecznej receptury Macieja Miechowity, a także obejrzeć traktat, w którym znalazł się ten przepis.

"Maciej Miechowita, lekarz Zygmunta III i jeden z najważniejszych humanistów w renesansowym Krakowie napisał traktat o przeciwdziałaniu zarazie. W obrębie tego traktatu podał receptę na wytworzenie zapachu, który miał chronić przed zarazą, ponieważ wierzono, że aby ochronić się przed jakąkolwiek chorobą, trzeba oczyścić powietrze wokół siebie" - wskazała dr Smołucha-Sładkowska.

Znaczenie medali zaczęło się zmieniać wraz z rozwojem nauki. W XIX-wieku, który przyniósł przełomowe odkrycia, takimi przedmiotami upamiętniano działalność lekarzy i zakładanie akademii. Lekarze interesowali się też kolekcjonowaniem monet i medali, co na wystawie oddaje gablota poświęcona lekarzom numizmatykom. Ekspozycję zamyka prezentacja pracy współczesnego artysty Sebastiana Mikołajczaka poświęconej pandemii Covid.


Pierwsza taka wystawa w historii muzeum


"O tej wystawie zaczęliśmy myśleć kilka lat temu, kiedy jeszcze unosił się wokół nas cień pandemii" - przyznał dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski. Dodał, że jest to pierwszy taki w historii muzeum pokaz przedmiotów związanym z dbaniem o zdrowie. Oprócz medali i monet na wystawie są prezentowane medaliki religijne, odznaki, wpinki, bony apteczne, żetony, a także instrumenty medyczne, rzemiosło artystyczne i starodruki.

Ekspozycję pt. "Siła wiary - Moc wiedzy. Amulety i numizmaty w historii medycyny" można zwiedzać w oddziale MNK Czapscy przy ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie od piątku do 12 października 2025 r.

Źródło: